Historia pizzy i ciekawostki


Pizza to potrawa z kuchni włoskiej, która rozprzestrzeniła się na cały świat i jest już znana i uwielbiana w praktycznie każdym jego zakątku. W tradycyjnym wydaniu jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz całkiem przyzwoicie smakuje również w wersji na zimno.

Miejscem, w którym spożywa się pizze są pizzerie czyli lokale gastronomiczne specjalizujące się w przyrządzaniu i serwowaniu pizzy choć odkąd popularność tej potrawy wzrasta możemy dostać ją praktycznie w każdym barze czy nawet wykwintnych restauracjach. Pizza zaliczana jest do fast foodów, ponieważ jej przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest stosunkowo tania. Wiele pizzerii oferuje możliwość zamówienia tego włoskiego placka przez telefon czy Internet oraz dostawy pizzy bezpośrednio do domu klienta.

pizza

Podaje się, że potrawę podobną do pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Było ono nazywane przez nich plankuntos. Możliwe, że przejęli je z jeszcze starszej kuchni babilońskiej. Z Grecji (ok. 500 p.n.e.) rozpowszechniły się do starożytnego Rzymu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu do pizzy zaczęto nieodłącznie dodawać sos pomidorowy.

Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889 roku, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia). Tamtejszy niezamożny piekarz Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były pomidory (kolor czerwony), ser mozzarella (kolor biały) i bazylia (kolor zielony), reprezentujące narodowe barwy Włoch. Od imienia królowej piekarz nazwał placek Margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i bazowej wersji pizzy dostępnej w każdej pizzerii.

W dzisiejszych czasach pizza serwowana jest z wieloma różnymi składnikami i w bardzo wielu różnych wersjach często powstałych po połączeniu z tradycyjną kuchnią narodową innych krajów. Placki wytwarzane są w najróżniejszych rozmiarach i kształtach choć ciągle najpopularniejszym z nich jest koło. Ilość pizzerii na całym świecie ciągle rośnie i zdaje się, że coraz więcej osób jest zakochanych w tym włoskim przysmaku.

Ciekawostki:



  • Starożytni Egipcjanie świętowali urodziny faraona wypiekając chlebowe placki z ziołami.
  • Rzymscy i greccy chłopi jadali pizzę już kilka wieków wcześniej, zanim stała się ona popularna wśród arystokracji, ponieważ była tania i można było do niej dobrać praktycznie każde dostępne w danym momencie składniki.
  • Po raz pierwszy słowo "pizza" zostało użyte ok. 997 roku we Włoszech. Pochodzi ono najprawdopodobniej od łacińskiego słowa picea, którym Rzymianie określali bochen chleba w piecu.
  • Pizzaioli to włoskie określenie osoby robiącej pizze.
  • Pomidory, uznawane początkowo za trujące, zostały sprowadzone z Meksyku i Peru do Włoch w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Dziś są one nieodzownym składnikiem pizzy.
  • Oryginalny ser mozzarella był robiony z mleka azjatyckich, wodnych bizonów już w VII w. We Włoszech pojawił się dopiero w XVIII wieku.
  • W XVI w. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami. Wzbudził podziw i uznanie, bardzo przypadł młodej parze do gustu.
  • Pierwsza na świecie pizzeria nazywała się "Antica Pizzeria Port'Alba". Powstała w 1830 roku w Neapolu.
  • We Włoszech jest około czterdzieści tysięcy pizzerii.
  • Obecnie największą pizzę na świecie upiekli Włosi przebijając dwuletnią hegemonię Polaków. Jej rozmiary to 1172 metry i 97 centymetrów. Została upieczona w mieście Massa przy użyciu 2 ton mąki, 30 kilogramów bazylii, kilkaset kilogramów mozzarelli i kilkunastu wiader sosu pomidorowego.
  • Każdego roku w USA są sprzedawane 3 miliardy pizz, 2 miliardy na całym świecie oraz miliard pizz mrożonych.
  • Połowa wszystkich sprzedawanych pizz jest zamawiana w piątki i soboty, a największe rozmiary są kupowane w niedziele. Przeciętna rodzina je pizzę 30 razy w roku.